X
تبلیغات
حرارت مرکزی و تهویه مطبوع - رطوبت گیر
 

سرمايش همراه با رطوبت گيری :

به دو طريق می توان همراه با سرمايشی رطوبت زدايی انجام داد

1)سرمايشی  رطوبت گيری با كويل سرد و اسپری آب سرد

2)سرمايشی و رطوبت گيری شيميايی

هوا می تواند همزمان سرد و رطوبت گيری شود وجهت اجرای اين فرآيند كافی ست هوا را از روی كويل سرد عبور داد

هوا از روی اسپری آب كه دمای آن از نقطه شبنم پايين تر است عبور كند.

شرکت هیوا صنعت ایران :

تكنولوژي جديد ديسك گردان سيليكاژل شركت FISAIR با نمايندگي انحصاري شركت هيوا صنعت راه حل مناسبي جهت كاهش رطوبت به صورت موثر و واقعي مي باشد. ويژگي عمده اين روش مصرف بسيار كم انرژي در مقايسه با روش كويل سرمايي دستگاه هاي مبرد و نيز امكان دستيابي به رطوبت بسيار پايين حتي در دماهاي كم مي باشد.

 عمليات رطوبت گيري در اين نوع دستگاه ها بر پايه عبور دو جريان هواي همزمان و پيوسته در دو جهت مخالف از روي ديسك گردان سيليكاژل انجام مي پذيرد جريان هواي Process كه نياز به رطوبت گيري دارد از يك طرف وارد دستگاه شده و پس از كاهش رطوبت ناشي از عبور از روي ديسك سيليكاژل رطوبت خود را از دست مي دهد.

 جريان هواي Reactivation كه در محيط هاي خارج دريافت شده و پس از گرم شدن از روي بخش ديگري از ديسك عبور نموده و باعث رطوبت زدايي ديسك گردان جهت انجام پروسه بعدي رطوبت مذكور توسط يك فن به محيط منتقل مي گردد.

  موارد كاربرد اين دستگاه ها در صنايع ذيل مي باشد :

·        انبار مواد شيميايي، آرد و مواد پودري   

·        آزمايشگاه ها، بيمارستان ها، صنايع داروسازي   

·        اتاق هاي كنترل و ديسپاچينگ    

·        پستهاي برق، اتاق هاي ترانسفورماتور و نيروگاه ها    

·        صنايع غذايي، صنايع چوب و برنجكوبي   

انواع خشک کننده های شرکت هوا صنعت:

1.خشك کننده های سری DFRA :

عملیات رطوبت گیر های سری DFRA بر اساس عبور دو جریان هوای همزمان و پیوسته در دو جهت مخالف از روی یک دیسک گردان انجام می پذیرد. این دو جریان هوا عبارتند از : 

·        هوای Process (هوایی که نیاز به رطوبت گیری دارد.) 

·        هوای Reactivation برای دیسک گردان خشک کننده(هوای مرطوب) 

 

هوای Process بعد از عملیات فیلتراسیون از روی دیسک گـردان خشک کننده عبورکرده و قسمت اعظم بخار آب موجود در جریان هوا توسط دیسک گردان گرفته می شود. سپس این جریان هوا از طریق یک فن سانتریفیوژ ازدستگاه رطوبت گیر خارج می شود. این جریان هوای رطوبت گیری شده، می تواند وارد دستگاه تهویه مرکزی شده یا بطور مستقیم وارد فضا گردد.هوای محیط بیرونی بعد از عملیات فیلتراسیون ، دربخش هیتر دستـگاه گرم شده و به عنوان هوای Reactivation از روی دیسک گـردان جهت خشک کردن آن عبور می کند.بخش هیتر دستگاه می تواند درچهار حالت: المنت الکتریکی،کویل بخار، کویل روغن و یا با استفاده از مشعل ارائه گردد.

دمای هوای Reactivation بعد از عبور از محفظه هیتر افزایش یافته و با عبوراز روی دیسک گردان، رطوبت موجود در روی آنرا تبخیر می کند.هوای مرطوب خروجی از طریق یک فن از دستگاه رطوبت گیر خارج شده و به سمت بیرون هدایت می شود. این دستگاه های رطوبت گیر، برای نصب آسان و کارکرد مداوم با کمترین هزینه تعمیر و نگهداری طراحی شده اند.

عملیات رطوبت گیری خشک کننده های FISAIRبا استفاده از آخرین تکنولوژی روز توسط یک دیسک گردان با کارایی بالا و از جنس سیلیکاژل جهت نگهداشتن بخار آب موجود در هوا انجام می پذیرد.

رطوبت گیری موثر از هوای Processاز طریق کارکرد دیسک گردان سیلیکاژلی با راندمان بالا که مولکول های بخار آب را جذب می کنند ، حاصـــل مـی شود.این سیستم می تواند کارایی خود را حتی در سطوح پائین رطوبت محیط نیزحفظ کند.سیلیکاژل یک ماده ترکیبی است که از نظر شیمیایی و حرارتی بسیار پایدار بوده و از نظـر جذب رطوبت ، بهتر از سایر مواد خشک کننده عمل میکند. سیلیکاژلهای خشک کننده FISAIR دارای مقاومت حرارتی بالا بوده و امکان شستشو با آب در آنها، عمر این دستگاه ها را افزایش می دهد.رطوبت نسبـی هوای Processتا دمای نقطه شبنـم 20- درجه سانتیگراد می تواند کاهـش یابد و حتی در دماهای پایینـتر از آن هم بر اساس درخواست مشتری طراحی خاص می شود.

 

(شکل 1- پروسه خشک کننده DFRA )

(شکل 2- دستگاه خشک کن DFRA )

(جدول1-  مشخصات سری DFRA)

 بدنه دستگاه خشک کننده FISAIR از جنس ورق گالوانیزه با روکش لعابی بوده و متشکل از قطعات زیر می باشند :

1.      بدنه اصلی

2.      دیسک گردان سیلیکاژلی

3.      سیستم گرداننده روتور سیلیکاژلی 

4.      هیتر هوای Reactivation 

5.      تابلو کنترل با کلید های حفاظتی مربوطه 

6.       فن مربوط به هوای خشک 

7.      فن مربوط به هوای مرطوب 

8.      دمپر هوا

9.      فیلتر هوا 

 

(شکل3- اجزای مختلف دستگاه خشک کننده )

1. خشک کننده های سری DFRB :

بدنه این مدل (DFRB) ازسری خشک کننده های شرکت FISAIR که بصورت پرتابل طراحی شده است، از جنس استنلس استیل بوده وحاوی دیسک گردان (روتور) از جنس سیلیکاژل می باشد. این دیسک با چرخش پیوسته، بالاترین راندمان را در جذب مولکولهای بخار آب موجود درهوای Process فراهم می کند. صفحات فلزی جداکننده موجود در دستـگاه، جریان هوای تامیـن شده توسط فن را از روی نواحی مختلف روتور عبور می دهند. این صفحات دیسک را به 3 بخش کاملا مجزا تقسیم می کنند: 

بخش هوای Process : 

اولین جریان هوا با عبـوراز بزرگتــرین بخش روتور ، قسمت اعظم رطوبـت خود را از دست داده و از خروجی دستـگاه بصورت هوای خشک خارج می شود.  

بخش هوای Reactivation :  

دومین جریان هوا بعد از گرم شدن در بخش هیترPTC(*)از روی چرخ سیلیکاژلی عبــور کرده و با نفوذ به خلل و فرج دیسک ، بخــار آب موجود در آن را که در مرحله قبل جذب سیلیکاژل شده بود ، جداکرده و از دستگاه خارج می کند.   

بخش هوای Recovery :  

هوای بیرون هنگامی که بوسیله فن به داخل دستگاه مکیـده می شود ، توسط صفحات جداکننده به دو قسمت تقسـیم می گردد. قسمت اعظم آن همان هوای Process است که در بخش1 از روی دیسک عبورکرده و خشک میگردد.     

قسمت دوم هوای Recovery نام دارد که با عبور از بخش هوایRecovery اندکی خشک شده و وارد هیتر دستگاه می شود. این هوا، بصورت هوای Reactivation از روی دیسک گردان عبور کرده و باعث خشک کردن آن می گردد. عبور این هوا از بخش Recovery باعث کاهش مصرف برق هیتر و پائین آوردن دمای هوای Process میگردد.

  PTC – Positive Temperature Coefficient هیتر یا مقاومت الکتریکی یک المنت گرم کننده نیمه هادی خود تنظیـم کن است که حرارت رابر اساس جریان هوای در تماس با المنت های آن پراکنده می کند. این حرارت رابطه مستقیم با مصرف برق دستگاه دارد. 

از آنجائیکه ظرفیت خشک کنندگی دستگاه ، رابطه مستقیم با بار حرارتی Reactivation دارد، با کاهــش یا افزایــش دبی هوای گرم شده ، می توان آنرا تنظیم کرد . این عمل را می توان بر روی آمپرسنج موجود در تابلوی برق دستگاه بوضوح مشاهده کرد. 

دستگاه های سری DFRB شرکت FISAIR برای فضاهایی که کانال کشی تهویه مطبــوع در آنها وجود ندارد یا سیـستم موجود نیاز به کنترل اضافی بر روی رطوبت نسبی دارد، استفاده می‌شود.

 

(شکل4- پروسه خشک کننده DFRA )

(جدول 2- مشخصات سری (DFRB

1. خشک کننده سری DFRC :

این مدل از خشک کننده های FISAIR بصورت پرتابل بوده و دارای یک استراکچر مسقف از جنس استیل می باشند که برای قرار گیــری و نصب در فضاهای باز طراحی شده اند. نحوه عملکرد و اجزای تشـکیل دهنده این دستگاه ها نیز مانند سری های قبلی می باشد.

(شکل 5- خشک کننده سری DFRC )

 

1.خشک کننده های سری DFRM :

این مدل از خشک کننده ها بصورت OEMبوده و جهت نصب و جاسازی در داخل دستگاه های هواساز و پکیج یونیت طراحی شده اند، که به سادگی قابــل استفاده توسط کارخانجات تولید کننده دستگاه های تهـویه مطبـوع می باشد.   

1-    جعبه مخلوط کننده

2-    فیلتر ذرات درشت

3-    فیلتر کیسه ای

4-    دیسک گردان خشک کننده

5-    سیستم گرداننده روتور

6-     فاصله هوایی

7-    کویل سرمایی ( با یا بدون قطره گیر)

8-    کویل گرمایی

9-    فن مخصوص هوای خشک

10-  فیلترهوا Absolute) )

11-  دمپر هوا 

12-  فیلتر هوای Reactivation 

13-  هیتر هوای Reactivation

14-  فن هوای مرطوب

15-  دمپر هوای By-Pass 

 

(شکل 6- اجزا خشک کننده DFRM )

شرکت  YENEISS :

کاتالوگ رطوبت گیرهای انواع مواد ABS - POM - PMMA -PA - PC-PU - PBT -PET -PE -PP - PI - PS - PVC – PPO

بر حسب ظرفیت،دماو زمان مورد نیاز خشک کردن و دیگر مشخصه های مورد نیاز.

 

 (شکل 7 – رطوبت گیر شرکت YENEISS )

 

(جدول 3- نمونه‌ای از کاتالوگ شرکت YENEISS )

مشخصات چند شرکت سازنده رطوبت گیر :

(جدول 4- مشخصات تعدادی از شرکت‌های سازنده رطوبت‌گیر)

توضیحات :

1)مولکولارسیو . رطوبت گیر. سلیکاژل

مولکولارسیو ساخت فرانسه،مظروف در بشکه های 140 کیلوگرم خالص . مناسب برای کمپرسور سازان . هواسازان . روطوبت گیر تخصصی در صنایع گاز و سایر صنایع وابسته.

ایمیل:polymer.market@yahoo.com

2)گروه علمی تحقيقاتی مطلق

اولين توليدکننده سيليکاژل ( رطوبت گير) در ايران و

تنها توليد کننده سيليکاژل گرانول ( کروی ) در خاورميانه .

انواع : نارنجی / بی رنگ / آبی           

بسته بندی : 1 گرم تا 25 کيلوگرم   

امکان چاپ آرم ، نام ، شماره تلفن و ... مصرف کننده برروی بسته های سيليکاژل امکان پذير می باشد

www.silicagel.ir
09121576854-88886332

3)محفظه رطوبت گير

 

(شکل 8– نمونه‌ای از محفظه رطوبت‌گیر)

رطوبت گير به منظور حذف رطوبت هواي ورودي به منبع انبساط بوده كه با اينكار سبب حفظ خواص عايقي روغن ترانسفورماتور مي گردد.

داخل محفظه از سيليكاژل پر مي شود كه اين ماده قادر است تا معادل ۲۰٪ وزن خود رطوبت جذب كند.
رطوبت گير ها را بايد از نظر مسدود نشدن مسير عبور هوا و عدم جذب رطوبت بيش از حد بررسي نمود. هنگام خشك بودن رطوبت گير آبي رنگ و در صورت اشباع شدن با رطوبت به صورتي كم رنگ تغيير مي يابد. در اين هنگام بايست سيليكاژل را تعويض كرد.

مشخصات كلي:

رطوبت گيرها مطابق DIN42567 توليد مي شوند.

جنس مواد:

 قسمت درپوش و كف: آلومينيوم ريختگي

روش رنگ آميزي استاندارد: پوشش الكترواستاتيك، ساير روش ها مطابق سفارش نيز مقدور مي باشد

كاسه روغن: پلي كربنات

ظرف استوانه اي: پلي كربنات

نگهدارنده كاسه روغن: St37

پيچ مهره ها و واشرها: فولاد گالوانيزه

واشرهاي لاستيكي 

4)رطوبت گیر

موارد مصرف : مراکز مخابراتي ,ديسپاچينگها ,تجهيزات مدرن پزشکي (سي تي اسکن و ام ار اي ) مراکز ديجيتالي و تاسيسات حساس که رطوبت باعث خرابي و اختلال آنها مي شود.

با اين دستگاه محيط لخواه را به صورت اتوماتيک  ,خشک و عاري از رطوبت کنيد تا صدمه اي به تجهيزات و دستگاه هايتان وارد نشود.

 

(شکل 9- نمونه‌هایی از رطوبت گیر)

 

5)رطوبت گیر سیستم کولر

 

(شکل 10- نمونه‌ای از رطوبت گیر سیستم کولر)

 

گاز R134a نسبت به رطوبت هوا بسیار حساس بوده و ترکیب شدن رطوبت با این گاز باعث خواهد شد سرمای کولر به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش یابد .

باید توجه داشت روش های سنتی متداول که برای پیدا کردن نشت سیستم کولر خودرو با استفاده از کف صابون و فشار باد در تعمیر گاه ها انجام می گیرد باعث خواهد شد رطوبت و گرد و غبار بداخل سیستم نفوذ کرده و همیشه مقداری رطوبت در داخل آن باقی بماند حتی اگر توسط دستگاه , وکیوم شده باشد .

این مسئله موجب می شود کولر خودرو بعد از تعمیر دیگر آن سرمای اولیه خود را نداشته باشد و یا بتدریج سرمای خود را از دست بدهد .

با استفاده از این کپسول کوچک که بسیار ساده و در مدت کوتاهی به سیستم کولر خودرو تزریق می گردد می توانید این مشکل را برطرف نموده و از سرمای کولر خودروی خود لذت ببرید .

روش استفاده از این کپسول بسیار ساده بوده و هر کس به راحتی می تواند برای خودروی خود استفاده نماید .

این کپسول مربوط به شرکت NEVISCO کانادا است و بر روی تمامی خودرو های سبک و سنگین قابل استفاده می باشد .

این کپسول در 3 اندازه 60گرم , 150 گرم و 250 گرم , بسته به نوع خودرو عرضه می شود و توسط شلنگ مخصوص تزریق بداخل سیستم خودرو تزریق می گردد که می توانید شلنگ را به همراه کپسول تهیه فرمایید .

ایمیل:maziar2001@gmail.com

 

+ نوشته شده توسط دانیال خجسته در جمعه سیزدهم خرداد 1390 و ساعت 12:18 |


Powered By
BLOGFA.COM